otrdiena, 2015. gada 17. februāris

Montessori krāsaino pērlīšu materiāls

Nemaz nezinu vai nosaukums "Krāsaino pērlīšu materiāls" ir pareizs, tomēr mēs to mājās tā saucam. Un tieši šis materiāls starp visiem Montessori materiāliem man likās ļoti noderīgs un es ļoti gribēju to saviem bērniem uztaisīt. Pātiesībā jau visi Montessori matemātikas materiāli man liekas pievilcīgi un visiem es saredzu patiesu jēgu un lielisku matemātikas vizuālu attēlojumu. Un, protams, es gribētu tos VISUS dot saviem bērniem, tomēr dzīvē viss notiek citādāk.

Kamēr es ikdienā tieku galā ar četru bērnu ikdienas dzīvi un tikai sapņoju par skaistiem Montessori materiāliem, tikmēr viņi paši visu apgūst bez īpašas mācīšanas un bez īpašiem materiāliem! Un dienu no dienas mani pārsteidz ar kaut ko jaunu! Tā, piemēram, vakar pēkšņi secināju, ka mans jaunākais dēls (2g) pazīst gandrīz visus burtus, bet mana lielā meita pati pēc savas iniciatīvas perfekti saskaita un atņem 20 robežās... Un tā lēnām izplēn mani sapņi par skaistiem Montessori materiāliem, jo kārtējo reizi ir jāsecina, ka kāds no materiāliem mums vairs nav nepieciešams, jo bērni to paši jau sen ir apguvuši!

Tomēr ir reizes, kad man ar savu materiālu izdodas ietrāpīt īstajā laikā! Un tā šoreiz ir ar šo "krāsaino pērlīšu" materiālu!


Sākotnēji materiāls uztapa lielajai meitai kā vizuāls piemērs reizināšanas apguvei. (Jo saskaitīt un atņemt mums jau ir apnicis, tāpēc likās, ka ir jāiet tālāk un jāmāca reizināt!) Bet rezultātā materiāls ir ļoti noderīgs arī puikām - katram pēc viņa spējām!

Jo:
1. Ņemot no katra skaitļa pērlīšu stienīša pa vienam sanāk Montessori materiāls "Pērļu trepes", kas palīdz bērnam attīstīt matemātisko sapratni par skaitļiem no 1 līdz 9;
2. Pievienojot desmitnieku stieņus bērnu var iepazīstināt jau ar padsmitiem (11-19);
3. Var mācīties salīdzināt un lietot vārdus "mazāk" un "vairāk", salīdzinot divus skaitļus;
4. Lieliski noder mācoties saskaitīt;
5. Un lieliski noder mācoties reizināt!

Mums šobrīd katram skaitlim ir 10 atbilstoši pērļu stienīši - tieši tik, lai lieliski apgūtu Pitagora reizināšanas tabulu (no 1x1 līdz 10x10). Klasiski pēc Montessori, lai apgūtu reizināšanas tabulu būtu nepieciešami 55 stienīšu komplekti (lai vizuāli varētu attēlot visu reizināšanas tabulu uzreiz), tomēr mums mājas apstākļiem pagaidām pilnībā pietiek ar 10 komplektiem! Ja varam vizuāli redzēt, cik ir 5x6 vai 7x8, tad vismaz pagaidām mums neko vairāk nevajag!


Materiālu taisījām paši. Šis bija ģimenes kopdarbs! Paldies tēta stiprajām rokām par stieples kniebšanu un galu locīšanu un paldies meitai par pacietīgu pērlīšu vēršanu!

Lai uztaisītu šādu materiālu ir nepieciešams:
 - katram skaitlim atbilstošas krāsas pērlītes. Es izvēlējos akrila pērles 8mm izmērā. (Starpcitu, atrast atbilstošu krāsu pērles ir īsts izaicinājums! Es pērles pasūtīju gan ebay, gan no ķīniešiem "pa taisno" īpašu uzmanību pievēršot tam, lai gala rezultātā patiešām sakristu pērļu materiāls un izmērs, jo pie viena tirgotāja nevarēju salasīt visas nepieciešamās krāsas... 
 - stingra stieple stienīšu veidošanai (pirkta tepat Depo dārza nodaļā)
 - un... mazliet pacietības!

Bet rezultātā ir ļoti skaists, krāsains, taustei patīkams un interesants matemātikas materiāls, kas pats vilina un aicina bērnus apgūt matemātiku! Mums ļooooti patīk!
2 komentāri:

  1. Es pat teiktu, ka izskatās tikpat kā rūpnieciski izgatavotās:)

    AtbildētDzēst
    Atbildes
    1. Paldies! Mēs ļoti centāmies, lai sanāk kvalitatīvs materiāls!

      Dzēst

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...