trešdiena, 2013. gada 26. jūnijs

Citādāku Jāņu lukturīši

Jau vairākus gadus pēc kārtas mēs Jāņos savās lauku mājās sapulcinām lielu draugu pulku. Kristieši būdami mēs svinam mazliet citādākus Jāņus, atmetot visas latviešu pagāniskās darbības! Tā kā mans vīrs ir Jānis, tad parasti visus aicinām svinēt viņa vārda dienu, nevis Jāņus klasiskā latviešu izpratnē. Un nav nemaz tik traki kā izklausās! Mums ir gan pašu siets Jāņu siers, gan virtuve, kas smaržo pēc tikko malkas krāsnī ceptas plātsmaizes un pīrāgiem, mēs dzeram garšīgu alu, ir pilnas vāzes ar jāņu zālēm, meitenēm galvās pašu pīti vainadziņi, protams, ir arī ugunskurs, kuram apkārt dziedam skaistas latviešu dziesmas un parasti sagaidām arī saullēktu... Tikai iztiekam bez tās maģiskās, pagāniskās svētku puses! 


Šogad izdomāju pie darba likt arī viesus! Proti- katram bija uzdevums uztaisīt vienu svētku lukturīti. Un kad satumsa, tos aizdedzinājām un salikām sev visapkārt. Tumsā lukturīši pildīja gan tīri praktisku funkciju - izgaismojot apkārtni un ceļu uz stratēģiski svarīgām vietām, gan vienkārši radīja ļoti skaistu, gaišu un siltu noskaņu!
Kā pagatavot šādu lukturīti? Viss kas nepieciešams ir tukša stikla burka, dažādi materiāli, ar ko šo burku aplīmēt/apzīmēt/apsiet (mums bija parasts balts papīrs, dažādu krāsu kreppapīrs, siets, rupjš linu diegs), un maza svecīte, ko ielikt šai lukturītī iekšā. Un tālāk ir vaļa fantāzijai!


Šai bildē var redzēt, ka kāds šai nodarbei piegāja ar lielāku entuziasmu un lielāku rūpību, cits ar mazāku. Kādam veicās labāk, kādam sliktāk... Bet tumsā visi lukturīši izskatījās vienādi skaisti un katrs radīja pilnīgi citādāku gaismu - pavisam priecīgu gaismu!

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...