otrdiena, 2011. gada 22. februāris

Chilli con carne


Kamēr rokdarbi stāv rindā un gaida, kad tiks pabeigti un sabildēti, nolēmu pastāstīt par to kā mūsmājās tiek gatavots Čillī.
Rahņājoties pa interneta labumiem, var atrast simtiem dažādas Čillī receptes, kuras viena no otras radikāli atšķiras, bet viņas visas vieno viens kopīgs elements – čillī pipars. Un lai gan ir iespējams atrast arī veģetārās receptes, tomēr vairumā gadījumu otra galvenā sastāvdaļa ir liellopu gaļa, jo kā gan citādi, ja „chilli con carne” no spāņu valodas tulkojot sanāk „pipari ar gaļu”.  Tātad – čillī pipari, gaļa un viss pārējais jau ir variācijas par tēmu.


Te nu būs mūsmāju variants:

Sastāvdaļas:
400-500g maltas liellopu gaļas
1 liels sīpols
3-4 lieli burkāni
3 sarkanās paprikas
5-6 daiviņas ķiploks
1 paliels čillī pipars
2 lielās bundžas tomāti mizoti savā sulā
4 mazās bundžas konservētas pupiņas (es parasti ņemu dažādas – sarkanās, baltās, lielās sviesta pupiņas un vēl kādas, lai interesantāk izskatītos un būtu arī kāda garšas nianse)
Karijs
Malti čillī pipari
Eļļa cepšanai (es ņemu olīveļļu)

Pagatavošana:
Sīpolu smalki sagriež, apcep un ber katlā, kurā tiks gatavots Čillī. Burkānus notīra, sarīvē uz rupjās rīves un arī apcep un ber klāt sīpoliem katlā. Sarkano papriku sagriež nelielos kubiciņos, liek cepties. Kad paprika tuvojas gatavības pakāpei, tai pievieno smalki sagrieztu ķiploku un cep, kamēr paprika ir gatava, ber katlā pie sīpoliem un burkāniem. Tad liek cepties gaļu. Es gaļai pievienoju daudz kariju un maltos čillī piparus, kā arī uz beigām smalki sagrieztu svaigo čillī piparu.
Kamēr cepās gaļa, ver vaļā    tomātu bundžas un sagriež katru tomātu smalkāk. (Principā var pirkt jau sasmalcinātus tomātus savā sulā un tad var iztikt bez šīs griešanas. Tomēr es spītīgi pērku veselus tomātus un griežu pati, jo tad vismaz varu sagriezt tieši tādos gabaliņos kā man gribās – tā lai viņi kopējā katlā neizšķīstu pavisam, bet paliktu tādi mazi tomātu gabaliņi.)
Sagrieztos tomātus ber katlā iekšā, pielej sulu no vienas! bundžas, to visu samaisa un liek uz lēnas uguns sildīties. Kad gaļa ir gatava pievieno gaļu. Un beigās pievieno pupiņas (bez sulas). Ļauj tam visam uzvārīties un gatavs!

Garšvielas, ķiplokus un svaigo čillī piparu var likt vairāk vai mazāk, tas atkarīgs no tā cik asu vai tieši neasu to čillī gribās un katra gaumes jautājums. Principā var iztikt arī bez svaigā čillī pipara, tad viss sanāks daudz maigāks. Tāpat ir arī ar to tomātu sulu no tomātu konserviem – var liet klāt abas bundžas, var neliet nemaz – tas atkal ir gaumes jautājums, cik šķidru vai biezu to chilli con carne gribās!
Ēst var vienu pašu, var ar rīsiem vai makaroniem. Var katrs sev likt klāt skābo krējumu. Mūsmājās mēs parasti Čillī ēdam vienu pašu un ja godīgi man tā garšo vislabāk :)

Lai arī jums labi garšo!

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...